Ieškote vonios naujai įrenginėjamiems namams, o gal reikia pakeisti seną?
Nors jūsų galvoje mintys ko gero sukasi apie tai, koks turėtų būti jos stilius, forma ir dydis, ar pagalvojote, iš kokių medžiagų vonios turėtų būti pagamintos? Medžiaga, iš kurios pagaminta vonia, gali turėti įtakos jos ilgaamžiškumui, priežiūros poreikiams ir net išvaizdai. Šiame straipsnyje apžvelgsime dažniausiai naudojamas medžiagas, iš kurių gaminamos vonios, ir padarysime jų palyginimą. Tai padės jums pasverti privalumus ir trūkumus, kad priimtumėte geriausią sprendimą savo būstui ar projektui.
Stiklo pluoštas
Stiklo pluoštas yra populiari medžiaga. Dėl savo patvarumo, lengvumo ir prieinamos kainos ją renkasi nemaža dalis pirkėjų. Specialios dangos dėka vonia atrodo blizgi, prabangi ir lygi. Be to, šį paviršių lengva valyti ir prižiūrėti.
Tokios vonios paprastai yra pigesnės nei ketaus ar kietos vonios. Be to, stiklo pluošto vonia mažiau sveria, todėl ją lengviau sumontuoti ir prireikus perkelti.
Tačiau stiklo pluošto vonios laikui bėgant gali įbrėžti ir įtrūkti. Jos taip pat gali išblukti arba pakeisti spalvą, jei yra veikiamos aštrių cheminių medžiagų ar saulės spindulių. Stiklo pluoštas nėra toks patvarus kaip ketus ar marmuras.
Akrilas
Akrilinės vonios yra turbūt populiariausias pasirinkimas. Jos puikiai dera prie šiuolaikinio interjero. Iš tam tikros rūšies plastiko pagamintas akrilas yra lengvas, todėl galima sutikti unikalių formų, iš akrilo pagamintų vonių. Namų savininkai gali rinktis iš daugybės dizaino variantų.
Akrilinės vonios taip pat yra labai patvarios ir atsparios įbrėžimams, įskilimams ir dėmėms, todėl jos yra praktiškas pasirinkimas net ir didelėms šeimoms. Jos taip pat yra neporėtos, t. y. nesugeria vandens, tad laikui bėgant neturėtų trūkinėti ar skilti. Akrilą gana lengva prižiūrėti ir valyti, tereikia švelnaus valiklio ir vandens.
Dar vienas akrilinių vonių privalumas – jos puikiai sulaiko šilumą, todėl, jei prisileisite vonią, vanduo ilgiau išlieka šiltesnis. Galima ieškoti blizgančių, matinių ir tekstūruotų variantų. Vienas akcentas – jos galbūt neatrodo taip prabangiai ar egzotiškai, be to, netinkamai plaunant – blunka.
Ketus
Daug kas net nesusimąsto, kad ketų sutikti galima ir vonioje. Ketaus vonios yra žinomos dėl savo ilgaamžiškumo ir nesenstančio patrauklumo. Jos gaminamos išlydytą geležį pilant į formą. Tokia vonia yra atspari įskilimams, įbrėžimams ir dėmėms, be to, ji atrodo tikrai elegantiškai.
Iš kitos pusės, ketus yra sunki medžiaga ir joms išlaikyti reikia tvirto pagrindo, todėl jos geriausiai tinka vonios kambariams pirmame aukšte. Jos taip pat turi puikią izoliaciją, o tai reiškia, kad maudynės vonioje bus malonesnės.
Šios vonios paprastai būna brangesnės ir reikalauja reguliarios priežiūros, kad emaliuota apdaila gerai atrodytų.
Kitos kietos medžiagos
Angliškai solid surface vonios gaminamos iš kompozito, kurį paprastai sudaro dervos, mineralinių užpildų ir pigmentų mišinys. Ši medžiaga yra labai universali, ją gamintojai formuoja į įvairius matmenis bei pavidalus. Tokios vonios paviršius bus lygus ir blizgus. Jį turėtų būti gana lengva valyti ir prižiūrėti. Kietos medžiagos (angl. solid surface) yra labai patvarios, atsparios dėmėms, įbrėžimams ir įskilimams.
Viena iš išskirtinių tokių vonių savybių – jų gebėjimas sklandžiai įsilieti į vonios kambario interjerą. Taip yra todėl, kad jos dažnai būna pagamintos pagal užsakymą, kad atitiktų vonios kambario spalvą ir stilių, taip sukuriant vientisą ir harmoningą dizainą. Be to, kieto paviršiaus vonios gali būti poliruojamos ir šlifuojamos, kad būtų pašalinti bet kokie įbrėžimai ar pažeidimai, todėl laikui bėgant išlaikoma ideali estetika.
Minusai? Jai išlaikyti reikia daugiau dėmesio ir didesnio biudžeto…
Varis
Varinės vonios yra prabangus ir unikalus pasirinkimas tiems, kuriems elegancija, išskirtinumas bei stilius – prioritetų piramidės viršuje. Pagamintos tik iš vario, jos spinduliuoja prabanga ir klasiškumu, kurių neįmanoma atkartoti kitomis medžiagomis. Be puikios estetikos, varis yra labai patvarus bei ilgaamžis, todėl vonios greitai keisti tikrai nereikės.
Vienas iš pagrindinių varinių vonių privalumų – izoliacija. Metalas gali ilgiau išlaikyti šilumą nei kitos medžiagos. Atsipalaiduoti norintiems nebūtina išlaidauti ar daug leisti vandenį. Vonia išliks šilta.
Tačiau negalima pamiršti, kad varinės vonios yra brangios ir reikalauja gerokai daugiau priežiūros nei kitos, ypač pigesnės akrilinės ar stiklo pluošto vonios. Laikui bėgant varis gali įgauti patiną arba pakeisti spalvą, o tai kai kuriems žmonėms gali pasirodyti negražu. Be to, varis yra minkštesnė medžiaga nei kitos, todėl jis gali būti jautresnis įbrėžimams ir įlenkimams.